Zagreb, 17. listopada 2024. – Tradicionalna proslava Dana plina i redovita sjednica Skupštine Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) okupili su mnogobrojne sudionike hrvatskog tržišta plina u zgradi INA-a Industrije nafte d. d., Avenija Većeslava Holjevca 10, u Zagrebu. Skupu su nazočili stručnjaci iz plinskoga gospodarstva i energetike, predstavnici institucija, članovi uprava energetskih tvrtki, direktori distributera, opskrbljivača i drugih tvrtki, sveučilišni profesori te predstavnici medija.
HSUP je održao redovitu sjednicu Skupštine. Na sjednici Skupštine HSUP-a podneseno je Financijsko izvješće HSUP-a za 2023. godinu koje je i prihvaćeno. Skupština je usvojila Plan rada HSUP-a za 2025. godinu i Financijski plan HSUP-a za 2025. godinu.
Na otvaranju sjednice, predsjednik HSUP-a izv. prof. dr. sc. Dalibor Pudić istaknuo je visoku spremnost, pouzdanost i sigurnost hrvatskog plinskog sustava za ogrjevnu sezonu 2024./2025.
U okviru obilježavanja Dana plina održana su vrlo zanimljiva stručna izlaganja na temu aktualna problematika tržišta plina. Prvo izlaganje pod naslovom „Kako preokrenuti trend pada proizvodnje prirodnog plina u RH” održao je Josip Bubnić iz tvrtke INA-Industrija nafte d. d. Na početku izlaganja istaknuo je da je konačno zaustavljen višegodišnji trend pada proizvodnje ugljikovodika u Republici Hrvatskoj. Na plinskim poljima na Jadranu proizvodi se 0,45 mil. m3/dan, dok se na kopnu (Panon) proizvodi 1,265 mil. m3/dan, što čini ukupnu dnevnu proizvodnju plina na razini od 1,7 mil. m3. Ukupna proizvodnja tvrtke INA-Industrija nafte d. d. pokriva 24 % domaće potrošnje. Smatra da bi se proizvodnja prema potencijalima mogla udvostručiti, uz dodatna ulaganja od približno 200 mil. $ na području Jadrana i 120 mil. $ na panonskom dijelu Republike Hrvatske. Osvrnuo se i na problematiku sporog izdavanja dozvola od strane nadležnih državnih tijela za građevinske i ostale radove koje treba obaviti do probne eksploatacije i uporabne dozvole. Cijeli administrativni proces mogao bi trajati kraće, odnosno oko tri godine do početka probne eksploatacije, za što je nužna transparentnost i predvidivost procesa ishođenja dozvola. INA-Industrija nafte d. d. mogla bi na taj način povećati proizvodnju za 35 % u razdoblju od pet godina. Josip Bubnić se u izlaganju dotakao i povećanja efikasnosti plinskih postrojenja Molve i Etan. Na Molvama, INA-Industrija nafte d. d. pruža uslugu obrade plina za MOL i time postiže veću iskoristivost postrojenja i uštede u troškovima obrade plina za INA-u. Uz naknadu za obradu plina, plin se nakon obrade vraća u Mađarsku plinskim transportnim sustavom Plinacra. Napomenuo je da je pokrenuta inicijativa za optimizaciju – spajanje solarne elektrane Virje na CPS Molve, kako bi se iskoristila električna energija iz solara za balansiranje rada solarne elektrane i osigurala jeftinija električna energija za rad CPS-a. U Ivanić Gradu, na postrojenju za obradu i frakcionaciju plina OFIG Etan, u tijeku je provedba projekta rekompresije CO2 na OFIG, čiji se početak očekuje u 2025. godini. Uz nova komercijalna otkrića INA-e i Vermillion Energy ima četiri komercijalna otkrića na bloku Sava 7, dok Aspect Croatia ima dva otkrića na bloku Sava 6. Taj bi se plin trebao pročišćavati u postrojenjima INA-e.
Izlaganje pod naslovom „Stanje na tržištu plina – pogled PPD-a” održala je Ivana Pek Lučić iz tvrtke Prvo plinarsko društvo d. o. o. U uvodnom dijelu prikazala je kretanje cijena plina u tekućoj 2024. godini prema najrelevantnijoj europskoj burzi plina TTF. Istaknula je prošlu plinsku godinu koju je obilježila blaga zima i koja je uzrokovala pad cijene plina. Međutim, geopolitički i globalni odnosi utjecali su na osjetljivost tržišta u 2024. godini, ali unutar predviđenog raspona cijena plina. Promijenile su se i dobavne rute na tržištu plina u EU-u, gdje UPP čini 34 %, plin iz plinovoda 56 %, a dobava plina iz proizvodnje 10 %. Za ovu ogrjevnu sezonu očekuje se zapunjenost europskih plinskih skladišta na razini kao i prošle godine, kao garancije sigurnosti i stabilnosti opskrbe. Govoreći o europskoj sigurnosti i pokrivenosti opskrbe tržišta plina navela je četiri moguća scenarija: referentni zimski scenarij, referentni zimski scenarij uz visoku potrošnju plina, scenarij potpunog prekida ruske opskrbe i scenarij potpunog prekida ruske opskrbe uz smanjeni UPP. Za iduću godinu predviđa stabilnu opskrbu UPP-om pri čemu se očekuje povećanje uvoznih kapaciteta UPP-a za trećinu (novi ili prošireni terminali UPP-a na jugu i u središnjoj Europi). Mađarska postaje jako plinsko čvorište sa sve većom likvidnošću, dok su Austrija i Slovačka u najosjetljivijoj poziciji jer su najudaljenije od pravaca dobave kojima se može zamijeniti ruski plin iz pravca Ukrajine. Navela je da danas nema pokazatelja koji bi upućivali na izazovnu 2022. godinu, samim time što će biti dovoljno novih kapaciteta za prihvat UPP-a. Republika Hrvatska se dobro pozicionirala na plinskoj karti Europe i svijeta. Prema kratkoročnim planovima očekuje se povećanje kapaciteta terminala za UPP na otoku Krku i povećanje kapaciteta na izlaznim interkonekcijama, a u dugoročnim planovima usmjerenje je prema izgradnji Jadronsko-jonskog plinovoda (IAP).
Marko Blažević, iz HEP Trgovine d. o. o., u svom izlaganju pod naslovom „Aktualnosti na tržištu plina” naglasio je da aktualno stanje tržišta plina u globalnom smislu obilježava nastavak rusko-ukrajinskog sukoba, istek ugovora za tranzit ruskog plina preko Ukrajine 31. prosinca 2024., špekulacije oko ugovora o tranzitu azerbajdžanskog plina između Ukrajine i Azerbajdžana te najava Azerbajdžana o povećanju izvoza i tranzita plina prema EU-u. Spomenuo je Turkmenistan (koji ima četvrte najveće zalihe plina na svijetu) kao potencijalni novi izvor dobave za Europu. Smatra da je Europa postala sastavni dio globalnog tržišta, pri čemu se kod uvoza UPP-a cjenovno natječe s Azijom. Ukazao je na pojavu aktivnije pozicije investicijskih fondova na burzi plina TTF u 2024. godini. Zapunjenost skladišta plina u regiji je 1. listopada 2024. bila na razini 90 – 97 %, dok je skladište Okoli zapunjeno 91 %. U očekivanju smo blage zime, a time i manje potrošnje, pa se ne očekuje potpuno pražnjenje skladišta. Europska unija trenutno troši gotovo četvrtinu plina manje nego u razdoblju 2019. – 2021. (pandemija korona virusa). Izrazio je zabrinutost zbog primjetnog pada potrošnje plina u Republici Hrvatskoj u prva tri kvartala 2024. godine (za 14,8 % u odnosu na višegodišnji prosjek). Pesimistični scenarij zbog trenda pada potrošnje plina predstavlja realnost jer u ovom trenutku ne vidi niti jedan pokazatelj koji bi mogao povećati potrošnju plina. Iduće godine očekuje se prestanak opskrbe preko Ukrajine (od 1. siječnja 2025.), međutim Europa ima prihvatne kapacitete i dobro je opskrbljena za očekivanu blagu zimu prema europskom modelu dugoročne prognoze. Zaključio je da je predstojeća ogrjevna sezona u pogledu opskrbe plinom pouzdana i sigurna.
Izlaganje pod naslovom „Uloga Plinacra u konceptu sigurnosti opskrbe plinom” održala je Ivana Marković, iz tvrtke Plinacro d. o. o., predočivši presjek ključnih elemenata sigurnosti opskrbe plinom. U 2023. godini, u pogledu ulaza plina u transportni sustav Plinacra, udio UPP-a iznosio je 70 %, PSP-a 8 %, interkonekcija 8 % i domaće proizvodnje 14 %. Glede izlaza iz transportnog sustava Plinacra u 2023. godini zabilježeni su sljedeći udjeli: za krajnje kupce 37 %, za distribucijske sustave 28 %, za interkonekcije 29 % i za PSP 6 %. Investicijski ciklus razvoja transportnog sustava Plinacra vrijedan 533 mil. eura napreduje dobrom dinamikom. Magistralni plinovod Zlobin – Bosiljevo (DN800/100, dužine 58 km) je u izgradnji i planira se njegovo puštanje u rad u drugom kvartalu 2025. godine. Za dionicu Lučko – Zabok (DN700/75, dužine 36 km) ugovorena je oprema i cijevi. Za plinovod Bosiljevo – Sisak – Kozarac (DN800/100, dužine122 km) ugovorene su cijevi i oprema. Nakon izgradnje plinovoda kapacitet izvoza plina prema Sloveniji porast će s 0,26 mlrd. m3 na 1,5 mlrd. m3, a prema Mađarskoj s 1,7 mlrd. m3 na 3,5 mlrd. m3, što će doprinijeti sigurnosti opskrbe Republike Hrvatske i regionalnog tržišta. Tvrtka Plinacro je 2018. postala operator ključne usluge koji provodi kibernetičku sigurnost. Nadzor se provodi na tri razine: unutarnji nadzor najmanje jednom godišnje, vanjski neovisni nadzor najmanje jednom godišnje i vanjska prosudba – najmanje jednom u dvije godine. Osvrnula se i na provođenje operativnog održavanja i modernizaciju plinskog transportnog sustava, pri čemu je istaknula uvođenje nove tehnologije i ugradnju suvremene opreme. Transportni sustav Plinacra je pouzdana karika u lancu sigurnosti opskrbe plinom u Republici Hrvatskoj, a realizacijom REPowerEU projekata postaje značajna karika i u lancu sigurnosti opskrbe plinom zemalja u okruženju.
Laslo Farkaš Višontai, iz tvrtke Podzemno skladište plina d. o. o., održao je izlaganje pod naslovom „Spremnost sustava skladišta plina za nadolazeću ogrjevnu sezonu 2024./2025.”. Stanje zapunjenosti u skladištu Okoli na dan 17. 10. 2024. bilo je 91 % radnog volumena, što je za 5 % manje nego u isto vrijeme prošle godine. Istodobno, prosječna zapunjenost europskih skladišta plina iznosi 96 %. S takvom zapunjenosti, ostvarene su vrijednosti prema Uredbi o izmjenama i dopunama Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije. Prosječna zapunjenost ostalih skladišta u Europi 1. 10. 2024. iznosila je 94,33 %. Tijekom plinske godine na PSP Okoli obavljeni su: investicijska održavanja, tekući servisi, popravci i remonti. Prikazao je specifičnosti za 2023. i 2024. godinu u ciklusima povlačenja i utiskivanja plina. Objasnio je koje se aktivnosti izvode u okviru projekta izgradnje PSP-a Grubišno Polje koji se izvodi u dvije glavne faze, a također i eksploataciju plina proizvedenog na Grubišnom Polju sa smjerovima protoka u plinski transportni sustav Republike Hrvatske. Puštanje u proizvodnju Grubišnog Polja doprinijet će dodatnoj sigurnosti opskrbe plinom u Republici Hrvatskoj, pogotovo u kritičnim zimskim mjesecima. Nadalje, prikazao je pregled dosad prikupljenih podataka i analiza uzoraka prirodnog plina, ležišnog tlaka i proizvedenih količina, nakon više od 35 % proizvedenog volumena plina od otkrivenog volumena. Posebno je apostrofirao pad molarnog udjela dušika u sastavu plina s 18,3 % na 15,2 %, što je doprinijelo povećanju ogrijevne vrijednosti plina za 3,9 %. U II. fazi obavit će se prenamjena ležišta u podzemno skladište plina – PSP Grubišno Polje. Realizacijom izgradnje podzemnog skladišta plina u Grubišnom Polju postiglo bi se znatno povećanje ukupnih izlaznih kapaciteta iz sustava skladišta plina, uz poboljšanje fleksibilnosti cijelog skladišno-transportnog sustava. Zapunjenost radnog volumena korisnika, odnosno zapunjenost skladišta, je u skladu s odlukama Vlade RH kojima je propisana zahtijevana zapunjenost skladišta na određene datume. Sigurnosti opskrbe u sljedećem ciklusu povlačenja dodatno će pomoći i eksploatacija plina na Grubišnom Polju. Na kraju izlaganja istaknuo je da PSP Okoli spremno dočekuje ogrjevnu sezonu i spremno je bez zastoja ispuniti sve nominacije korisnika skladišta plina.
Ivan Fugaš, iz tvrtke LNG Hrvatska d. o. o., u uvodnom dijelu svog izlaganja pod naslovom „Osvrt na plinsku godinu 2023./2024.” osvrnuo se na ulogu terminala za UPP-a na otoku Krku preko kojeg ide 71,5 % dobave plina, dok je interkonekcija u prošloj sezoni pala na samo 2,7 %. Dobava plina iz domaće proizvodnje iznosila je 16,6 %, a iz podzemnog skladišta 9,2 %. Na terminal je dopremljeno 4,164 mil. m3 ukapljenog prirodnog plina. Glavni isporučitelj s 64 % bio je SAD, a zatim Trinidad i Tobago, Alžir i Španjolska. Iz terminala je u transportni sustav otpremljeno 2,51 mlrd. m3 plina. Na terminalu je povećan broj operacija ship-to-ship (28), te ship-to-truck (172). Aktivnosti oko ugradnje dodatnog modula za uplinjavanje (povećanje na 6,1 mlrd. m3 godišnje) odvijaju se dobro i prema planu. Faza projektiranja modula i njegove implementacije je završena. Proizvodnja i montaža modula je 85 % završena. Javni natječaj za ugradnju i implementaciju modula za uplinjavanje na FSRU brod LNG Croatia je u tijeku. Radovi na ugradnji i implementaciji modula odvijat će se od rujna do listopada 2025. godine. Puštanje u rad očekuje se u listopadu 2025. godine. Daljnji razvoj terminala ovisit će o dinamici izgradnje transportnog sustava prema Mađarskoj i Sloveniji.
Nakon stručnih izlaganja na temu „Aktualna problematika tržišta plina“, Srećko Ezgeta je pozdravio dobre rezultate u investicijskom zamahu plinskoga sektora. Međutim, izrazio je zabrinutost zbog mnogobrojnih problema u poslovanju distributera plina uslijed niskih tarifa koje su nedovoljne i ne prate realne troškove, što se može odraziti na pouzdanost rada i sigurnost distribucijskih sustava. Smatra da distributeri plina neće moći dugoročno opstati ako se tarifa ne povisi.
Jakov Bakić smatra da se nepotrebno i neracionalno troši velika količina energije u Republici Hrvatskoj. Tvrdi da su moguće velike uštede energije, a pogotovo kod industrijskih potrošača (u iznosu od 15 do 25 %). Apelira na veću kontrolu nadležnih državnih tijela u pogledu provođenja energetskih ušteda kod industrijskih subjekata (zakonska obveza svake četiri godine). Mnogi projekti za industrijske potrošače, koje je izradio, dokazali su da se samo na energetskoj uštedi može vratiti investicija za tri do pet godina.
Nenad Švarc, iz HEP-Proizvodnje d. o. o., upozorio je na problem stavljanja tehničkog aspekta u drugi plan u odnosu na trgovinu i tržište energentima. Naglasio je da nema novih tehničkih rješenja za poboljšanje energetskih sustava i njihovu sinergiju. Smatra da bi novac prikupljen od emisija CO2 trebao biti vraćen u energetski sustav kako bi se unaprijedio, umjesto da se koristi za druge svrhe poput fasada, elektromobilnosti i slično.
U svečanom dijelu uručena su priznanja zaslužnim pojedincima, na temelju odluke Upravnog odbora HSUP-a o dodjeli priznanja HSUP-a u 2024. godini, kako slijedi:
- Ivani Pek Lučić, Prvo plinarsko društvo d. o. o. – Priznanje mladim znanstvenicima i stručnjacima za iznimno djelo, pregalaštvo ili objektivno brzi napredak u struci.
- Tomislavu Baketariću, INA-Industrija nafte d. d. – Priznanje za značajan doprinos u pojedinim segmentima plinske djelatnosti, s vrlo dobrim rezultatima značajnim za plinsku djelatnost.
- Jakovu Bakiću, Inženjering za energetiku i plin d. o. o. – Priznanje za životno djelo.